Měli jsme odpor ke startupům,
tak jsme se do jednoho pustili

V Breezy jsme nikdy nebyli úplně fanoušky startupů. Měli jsme možnost být u některých opravdu blízko, nebo na nich přímo participovat. Atmosféra kolem začínajících projektů nám ale vždycky přišla vyumělkovaná - a mám tím na mysli model, při kterém se spojí nápad s investorem a jede se na “cizí” kapitál.

Proto jsme se rozhodli jít “tradiční cestou” a začali budovat digitální agenturu se specifickým DNA. Do určení směru jsme dali hodně energie, bylo pro nás důležité mít všechno prosvětlené a pojmenované až tam, kam nás to pustilo. Od začátku jsme měli odhodlání dělat nejvyšší možnou kvalitu, přitahovat zajímavé klienty, kterým budeme poskytovat prvotřídní servis a přitom zůstaneme sami sebou. V práci jsme navíc chtěli vedle finančních výsledků vždycky cítit nějaký přesah, který nás bude naplňovat na úrovni smyslu.

Za 12 let v digitálu jsme zažili vzestupy i pády, radost i bolest. Když se na chvíli zastavím a ohlídnu zpět, tak vidím především pořádný kus cesty. Postupně jsme se dostali z puberťáckýho pokoje do příjemných kanceláří na Vinohradech, strejdu v roli prvního klienta jsme vyměnili za nejzajímavější i největší firmy v zemi. Z one-man show jsme postupně vybudovali stabilní tým jehož jádro spolu tvoří přes 10 let - to považuju v dnešní době za zázrak. Náš vývoj se udál tak postupně a přirozeně, že ho mám tendenci někdy přehlížet. Skoro jako kdyby to tak bylo odjakživa.

Přes všechny naše vnější úspěchy i jejich uznání jsem ale časem začínal vnímat určitou vnitřní nespokojenost. Ta nakonec vyvrcholila měsíčním volnem a odletem na Kypr, kde jsem si od práce hodlal vyčistit hlavu. Plavání v moři, běh, skvělé jídlo a přítomnost mojí přítelkyně udělala své. Už po 14ti dnech se moje uvolněná mysl začala opět vracet k práci - tentokrát ale jinak, nově, zčerstva. Přemýšlel jsem o tom všem s příjemným odstupem a výhledem na příštích 10, 15 let...

Kanceláře Breezy po ránu - je nám tady víc než dobře, stavte se na kafe!
Kanceláře Breezy po ránu - je nám tady víc než dobře, stavte se na kafe!
Naše páteřní potřeba: všechno pojmenovat až na dřeň
Naše páteřní potřeba: všechno pojmenovat až na dřeň

Postupně se tak začal měnit způsob, jakým jsem o svojí práci i našem oboru přemýšlel. Několik myšlenek se vykrystalizovalo tak jasně, že jsem je už nemohl dál ignorovat. A co víc, slovo startup zmizelo z mého slovníku hanlivých výrazů, začalo mi být dostupné pustit Některé myšlenky stojí za to zmínit:

1. Existují dva způsoby podníkání: v tom prvním případě je třeba každý měsíc začínat od podlahy, sehnat nové zakázky, realizovat projekty, popostrčit nezaplacené faktury, proplatit fixní náklady. Je to nošení kýblů s vodou tak dlouho, dokud to vydržíte. Druhý způsob je spíš o budování vodovodu a jeho zkvalitňování. A naše potrubí do začátku nemusí mít obří rozměry, zásadní je otočit princip a dostat se do stavu, kdy trochu kape.

2. Říká se, že pokud strávíte 10 000 hodin v určitém oboru, stane se z vás mistr. My jsme v práci strávili přes 30 000 hodin. To je sám o sobě dobrý důvod, proč se vystavit a nabídnout širšímu publiku, než jen hrstce vybraných firem. Chceme lépe profitovat z našich znalostí a hodláme to dělat tak, že vložíme naše zkušenosti do projektu, který bude dostupný pro každého, kdo to myslí s webem jen trochu vážně.

3. Věřím, že prostředí, ve kterém se pohybujeme má zásadní vliv na způsob myšlení i kvalitu života. Web je také prostředí, kam se chodíme bavit, pracovat, inspirovat, učit se. A mým přáním i cílem zároveň je pozvedat standard takového prostředí. Chci abychom byli v kontaktu s krásnými věcmi a smysluplným obsahem. Taková digitální krajina může stimulovat nás všechny k plnějšímu životu.

4. Síli ve mě patriotismus. Potkal jsem se s tolika schopnými Čechy, že odmítám přijmout některé stereotypy, které říkáme sami o sobě. Naše země se vyvíjí, stejně jako lidé v ní. Obojí si zaslouží naší pozornost a aktivitu. Chci spoluvytvářet naší realitu a pěstovat naší hrdost, upevňovat náš postoj a víru v nás, Čechy.

Kypr je geniální místo k odpočinku hlavně mimo sezónu - máte pro sebe celý ostrov a všechno je za zlomek ceny
Kypr je geniální místo k odpočinku hlavně mimo sezónu - máte pro sebe celý ostrov a všechno je za zlomek ceny
Domácí pracovna, ve který jsem probděl nejednu noc při práci na našem digitálním dítku
Domácí pracovna, ve který jsem probděl nejednu noc při práci na našem digitálním dítku

Jsem idealista. Věřím, že všechno začíná v naší hlavě a srdci a nemělo by to tam skončit. Cílem je dostat naše myšlenky do světa, žít je. A pro mě je zhmotněním i spojením mých snů projekt solidpixels který Vám tímto představuji.

Solidpixels je most mezi vaší hlavou/srdcem a vnějším světem. Je to nástroj na tvorbu prvotřídních webových stránek, který vám pomůže dostat ideály do hmoty, vystavit je, propojit se s lidmi stejného záměru a uplatnit vliv, který přirozeně máte.

Přeju si, aby se projektu solidpixels dařilo to, v čem má pomáhat druhým. Realizovat svůj záměr, sdílet ho s ostatními lidmi a parádně se u toho bavit! A pokud mluvíme o sdílení, tak v tom hodláme pokračovat, sledujte nás zde nebo na sociálních sítích, ať můžeme kráčet společně.

Radek

Veřejná betaverze je na světě, byla to jízda!
Veřejná betaverze je na světě, byla to jízda!